19 březen 2013

Ceny nemovitostí v ČR: byty klesají, pozemky stoupají

Pro majitele bytů a rodinných domků je zklamáním, že v uplynulém roce hodnota jejich nemovitostí opět poklesla. Polepšili si naopak majitelé stavebních parcel.
Ceny nemovitostí v ČR: byty klesají, pozemky stoupají
Přesné údaje přináší nejnovější vydání Cenových map České republiky 2013, jejichž autorem je renomovaný odborník na oceňování majetku ing. Petr Ort z BIVŠ (Bankovní institut vysoká škola a.s.) a které vydává  nakladatelství odborné stavební literatury Verlag Dashöfer.
„Poprvé od roku 1996, kdy se  na naší vysoké škole  začalo s analýzou těchto údajů, jsme zaznamenali pokles cen nemovitostí  dokonce i v prémiových lokalitách, tedy v atraktivních  městských částech Prahy 1, 2 a 6, nebo v Karlových Varech,“ poukazuje na závažnost jevu ing. Petr Ort. „Téměř úplně se také zastavily developerské projekty výstavby rodinných domků, protože pro ně nejsou zákazníci. Trh s domky tak dnes ve většině případů iniciují pouze změny v rodinách, zejména rozvody a úmrtí.“
Největší propad cen zaznamenaly projekty individuálního bydlení budované  v letech 1992-1997, především v takzvaných „satelitech“, kde se tržní ceny v důsledku realitní krize propadly až o třicet procent. Překvapivě  však roste zájem o bydlení v donedávna vysmívaných a odsuzovaných panelácích.
 „Ceny bytů v panelových sídlištích se odrazily ode dna,“ tvrdí ing. Petr Ort. „Je to důsledek vnitřní i mezinárodní migrace. Do těchto bytů se stěhují zejména mladí příslušníci střední třídy a cizinci, pro něž je to obvykle přechodné řešení, než dosáhnou na bydlení podle vlastních představ. Atraktivitě paneláků rovněž přispěl program revitalizace a zateplení. Předpovědi, že se panelová sídliště postupně změní v ghetta pro sociálně slabší obyvatele, jako je tomu na Západě, se u nás nevyplnila.“
Je také zajímavé, že čím je panelový dům starší, tím je o bydlení v něm větší zájem. V Praze tak lidé preferují panelové byty z 60. a počátku 70. let ve Střešovicích a Strašnicích před byty na Jižním Městě nebo Barrandově.
 
Všeobecný pokles cen bytů se projevil rovněž na poklesu cen pronájmů. Ukázalo se, že obavy z efektu deregulace nájemného byly zbytečné. Žádný majitel nemovitosti si dnes nemůže dovolit nepřiměřeně zvyšovat nájemné, spíš se s ním nájemník může dohodnout naopak na snížení nájmu.
Údaje z Cenových map České republiky 2013 ukazují, že se v poslední době zvyšují ceny stavebních pozemků.
„Opět se projevila stará pravda, že v dobách krize investují chytří lidé peníze do pozemků. Zatímco ceny bytů klesají, pozemky získávají na ceně. Nejvíce samozřejmě tam, kde jich je málo k dispozici, což se týká především velkých měst. Například cena čtverečního metru stavební parcely v Praze-Kunraticích se vyšplhala během pár let ze sedmi na deset tisíc korun,“ vysvětluje ing. Petr Ort.
Cenové mapy slouží především odhadcům majetku, realitním makléřům, zájemcům o koupi nemovitostí, ale taky finančním úřadům a orgánům státní správy k stanovení tržní hodnoty majetku. 
 
Bankovní institut vysoká škola (BIVŠ)
Bankovní institut vysoká škola, a.s. (BIVŠ) poskytuje vzdělání v oblasti bankovnictví, financí a finančních trhů v Praze a v regionálních střediscích - Teplicích, Karlových Varech, Písku a Břeclavi a též na Slovensku. Nabízí bakalářské a magisterské studijní programy v denním a kombinovaném studiu. BIVŠ vznikl jako první soukromá vysoká škola v ČR, z původního vzdělávacího zařízení České národní banky a skupiny velkých českých komerčních bank. Od r. 1999 je součástí německé vzdělávací skupiny COGNOS AG, s s níž úzce spolupracuje.
 
Hill+Knowlton Strategies poskytuje služby ve všech oblastech mezilidské, veřejné a mediální komunikace
Pomáháme pochopit souvislosti i mechanizmus mediálního světa, abyste se v něm mohli co nejlépe orientovat a přijímat chytrá rozhodnutí.