24 prosinec 2013

​Krásné a šílené Vánoce!

Jiný kraj – jiný mrav. Na Vánoce to platí dvojnásob. A protože naše agentura působí v mnoha rozličných krajích, rádi se necháváme inspirovat cizími zvyklostmi.
​Krásné a šílené Vánoce!
Zatímco Britové nedají dopustit na svůj vánoční puding, Srbové pálí dubové větve zvané “badnjak”
Chudinky italské děti čekají na vánoční dárky až do svátku Tří králů, kdy jim je nosí čarodějnice Befana (ajaj, to je napětí a stresu pro zkoušenou italskou dětskou dušičku!)


Ve venezuelském Caracasu se na Boží hod ráno uzavírají všechny ulice pro veřejnou dopravu, aby uvolnily místo tisícům mladých lidí, kteří se na vánoční mši dopravují na kolečkových bruslích.
Bavorští horalé tradičně vítají narození Páně výstřely z ručních moždířů.


Holandského Santa Clause zvaného Sinterclaas doprovází na cestách za dětmi Černý Petr (Zwarte Piet), kvůli rasistickým konotacím se jim však tvrdí, že je černý kvůli sazím, nikoliv pro svůj etiopský původ.
K velšským Vánocům patří zase strašidelná šedá klisna Mari Lwyd -  postava zakrytá bílou plachtou nesoucí na tyči koňskou lebku.


Také štědrovečení večeře může vypadat v každé zemi jinak. Řetězci rychlého občerstvení KFC se podařilo přesvědčit vánocemilovné Japonce (vyznáním ovšem šintoisty), že ke správným vánočním svátkům patří smažené kuře. Místa v KFC jsou tak o Vánocích rezervována na dlouhé měsíce dopředu. Slušný marketing!


Nejzajímavější vánoční lahůdku vám naservírují v Grónsku. Vařte s námi: v létě ulovte čerstvého ptáka bahňáka (v Grónsku nazývaného auk). Zabalte jej do pečlivě připravené kůže z vlastnoručně uloveného tuleně. Zakopejte do země. Po šesti měsících vykopejte. Patřičně uleželý vám provoní Štedrý den. Gurmánům dobrou chuť a všem šťastné a šílené!A napiště nám, jaké bizarní zvyky znáte vy.
Hill+Knowlton Strategies poskytuje služby ve všech oblastech mezilidské, veřejné a mediální komunikace
Pomáháme pochopit souvislosti i mechanizmus mediálního světa, abyste se v něm mohli co nejlépe orientovat a přijímat chytrá rozhodnutí.