16 prosinec 2013

Němci chtějí prosadit pozitivní diskriminaci manažerek

Kvóty stanovující poměr žen v nejvyšších pozicích stanovuje nový návrh zákona, který se nyní projednává v Německu. Pokud tento návrh projde hlasováním v Bundestagu, do tří let bude muset v dozorčích radách německých firem kótovaných na burze zasedat nejméně 30 procent představitelek něžného pohlaví.
Němci chtějí prosadit pozitivní diskriminaci manažerek
Podle návrhu budou už v roce 2015 muset všechny velké firmy (včetně soukromých) připravit závazný plán na zvyšování podílu žen ve svém představenstvu a na nejvyšších manažerských postech. Čeká Německo nová sexuální revoluce, tentokrát v byznysu? A budou německý příklad následovat i ostatní evropské země, včetně ČR?


„Zavádění nějakých genderových kvót podle německého vzoru bych nepovažoval za šťastné řešení,“ říká Viktor Bětík, konzultant mezinárodní společnosti Stanton Chase, specializující se na vyhledávání kandidátů na nejvyšší řídící funkce ve firmách. „Podle nezávislých průzkumů je více než polovina populace proti zavádění takových kvót. Zaměstnavatelé se při výběru kandidátů na vrcholové funkce rozhodují především podle profesní způsobilosti a zkušeností jednotlivých uchazečů, nikoliv podle pohlaví. Na druhou stranu se ukazuje, že pracovní kolektivy složené z mužů i žen bývají mnohem výkonnější, než výhradně mužské týmy. Ženy mají údajně vyšší míru empatie a do vedení firem vnášejí týmového ducha, zatímco muži jsou obvykle mnohem větší individualisté.“


V dozorčích radách 160 největších německých společností působí 17,4 procenta žen a mezi členy managementu je jich pouze 6,1 procenta. Podíl žen na vrcholových funkcích v českých společnostech zařazených do žebříčku Top 100 dosahuje celkově 8 procent. Je tedy jasné, že prostor pro zvyšování podílu žen v řídících funkcích existuje, nicméně neměl by být určován administrativně. Joe Kaeser, výkonný ředitel společnosti Siemens, tvrdí, že by stát do podobných záležitostí měl vstupovat teprve tehdy, kdy se ukáže, že diverzita ve firmách dlouhodobě selhává, což ale není současný případ.


„V některých odvětvích budete vhodné ženské kandidátky hledat marně. Například ve strojírenství, petrochemii a dalších technických oborech,“ dodává Viktor Bětík ze Stanton Chase.
Hill+Knowlton Strategies poskytuje služby ve všech oblastech mezilidské, veřejné a mediální komunikace
Pomáháme pochopit souvislosti i mechanizmus mediálního světa, abyste se v něm mohli co nejlépe orientovat a přijímat chytrá rozhodnutí.