10 prosinec 2014

Rostoucí zájem firem o provozní financování indikuje růst ekonomiky

Rostoucí hlad firem po penězích značí oživení české ekonomiky. Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) zaznamenala v prvních třech čtvrtletích letošního roku 15 % meziroční nárůst ve financování podnikatelských investic. Roste i zájem o bankovní produkty.
Rostoucí zájem firem o provozní financování indikuje růst ekonomiky
Banky v boji o nové klienty přitvrdily. V kontextu konkurenčního boje snižují úrokové sazby i nároky na získání úvěru. Celý proces však stále v průměru trvá déle než měsíc a kritéria jsou poměrně přísná, což se mimo jiné projevuje na zvýšeném zájmu o substituční produkty.
 
V roce 2013 dosáhlo na maximální požadované plnění bankovního úvěru pouze 59 % českých žadatelů. „Riziko zamítnutí u bankovních úvěrů je v Evropě dvakrát vyšší než u nezávislých forem provozního financování,“ tvrdí Michal Gabriel, ředitel factoringové společnosti Bibby Financial Services.
 
Sektor financování firemních investic těží z toho, že pro značnou část malých a středních podniků jsou stále obtížně dostupné klasické bankovní úvěry. „Adekvátní alternativu pak hledají v produktech členů ČLFA. Obdobný vývoj sledujeme i v mnoha tradičních západních ekonomikách,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA, která sdružuje 46 předních poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.
 
Právě factoring zaznamenal dynamický nárůst. V letošních devíti měsících objem prostředků poskytnutých členy ČLFA v rámci factoringu meziročně stoupl o 12,9 % na 16,6 miliardy korun. Celkový objem pohledávek postoupených na členské firmy ČLFA se přitom meziročně zvýšil o 17,9 % na 115,1 miliardy korun. „Na zájmu o factoring se projevuje to, že je flexibilnější. Pomineme-li speciální podpůrné programy a budeme se bavit o klasickém provozním financování, banka bude po začínajícím podnikateli vyžadovat pozitivní dvouletou, tříletou historii. Factoringové financování má to kouzlo, že se dívá dopředu,“ říká ředitel factoringové společnosti Bibby Financial Services. 
Hill+Knowlton Strategies poskytuje služby ve všech oblastech mezilidské, veřejné a mediální komunikace
Pomáháme pochopit souvislosti i mechanizmus mediálního světa, abyste se v něm mohli co nejlépe orientovat a přijímat chytrá rozhodnutí.